Pişir; ev konforunda restoran deneyimi yaşatıyor

gastronomiturkey Pisir

Lezzetli yemeklerden vazgeçmek istemeyen ama bunu yaparken de mümkün olduğunca pratik çözümler arayanlara çok keyifli bir alternatif yaratan Pişir, siparişi verilen yemeklerin tüm malzemelerini o yemeğe özel bir kutu içinde kesilmiş, tartılmış ve yıkanmış şekilde tüketiciye sunuyor. App Store ve Google Play’den indirilebilen ve Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyan Pişir’de Türk ve dünya mutfaklarından çeşitlendirilen yemekler yer alıyor.

Röportaj: Gülçin Acar

Gastronomi sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren Aralco Group tarafından hayata geçirilen Pişir, ev yemeklerinden ünlü şeflerin tabaklarına kadar geniş bir skalada kullanıcısına yemek alternatifi sunuyor. “Yakın gelecekte kimse manava, markete giderek alışverişini yapmayacak ve evinde bu malzemeleri yıkayıp doğramak, hazırlık yapmakla uğraşmayacak” mottosu ve “aç, birleştir, pişir” sloganı ile yola çıkan uygulamanın kurucuları Arda Galin ve Alişan Yıldız. Şu anda sadece İstanbul’un belirli noktalarında faaliyet gösteren Pişir, bir yıl içerisinde tüm İstanbul’u ardından ise tüm Türkiye’yi kapsama hedefiyle çalışıyor. Tabii bu süreç içerisinde sisteme yeni ürünler ve yeni tatlar eklenmeye de devam edecek. Uygulamanın ‘Yemek yapmayı beceremem’ diyen bir kişinin bile lezzetli yemekler hazırlayabileceği bir sisteme duyulan ihtiyaçtan doğduğunu söyleyen Arda Galin, ekliyor: “Ortalama bir insan, haftanın iki saatini alışveriş yaparak geçiriyor. Haftanın minimum yedi saatini mutfakta geçiriyor. Yıla vurulduğunda, 365 günün 20 günü, gıda alışverişi yaparak ve yemek pişirerek geçiyor. Pişir ile şehir insanın mutfakta geçireceği zamanı kısaltarak zaman tasarrufu sağlamasını ve evinde restoran tadında yemek hazırlayabilmesini amaçladık. “Yemek yapmayı beceremem” diyen biri bile Pişir sayesinde yemek pişirmek isteyebilir. Çünkü işin püf noktasını yani yemeğe ne kadar sebze konacak, ne kadar tuz ne kadar baharat eklenecek gibi püf noktalarını kişi düşünmüyor, Pişir bunları kullanıcıya hazır şekilde sunuyor. Her şey hazırlanmış ve özenle yıkanmış şekilde, ölçüleri belirlenmiş olarak kullanıcıya teslim ediliyor. Ne kadar pişmesi gerektiği ise tarifte belirtiliyor. Bu da kullanıcıya büyük kolaylık sağlıyor.”

Pişir ile herkes evinde şef olabilir

Uygulamaya üye olmak ve sipariş vermek de oldukça basit. Pişir uygulamasını cep telefonuna indirdikten sonra kullanıcının sadece cep telefonu bilgisi paylaşıp gelen doğrulama kodunu uygulamaya girmesiyle anında kayıt işlemi gerçekleşiyor. Ardından ana sayfada yer alan yemek kategorilerinden size uygun olanı seçebiliyorsunuz. Pişir’de şeflerin ve markaların yemeklerini inceleyebilir ya da Gurme Market’ten özel lezzetler bularak sipariş verebilirsiniz. Alişan Yıldız, “Pişir ile birlikte kullanıcılarımıza sadece mutfak önlüğünü takıp pişireceği yemeğin keyfini çıkarmak kalıyor. Pişir’den sipariş vererek hem yemek yapmak için yapılması gereken alışveriş, hem o yiyeceklerin yıkanıp temizlenmesi hem de kesip hazırlanması aşamalarını halletmiş oluyorsunuz. Geriye sadece kutuda iletilen malzemeleri bir araya getirip pişirmek kalıyor. Bu nedenle artık her evde bir şef olabilir diyoruz. Artık Pişir ile yemek yapmak herkes için çok kolay olacak. Uygulamamız hem zamandan tasarruf sağlarken hem de mutfağınızda atılmaya ya da çürümeye mahkum edilen malzeme kullanımını azaltarak gıda israfının da önüne geçiyor” diyor.

Meksika mutfağından zeytinyağlılara çok çeşitli alternatifler

Her zevke ve isteğe cevap verebilen çeşitlilik sunan Pişir’de kullanıcılar çorba, atıştırmalık, bowl, salata, makarna, Türk mutfağı, et yemekleri, tavuk yemekleri ve deniz mahsulleri kategorilerinden damak tadına uygun yemeği seçebiliyor. Dilerseniz akşam yemekte nefis bir Paella ya da Ege usulü levrek graten yiyebilir ya da tavuk enchilata’yı deneyebilirsiniz. Şu an uygulamada en çok taco çeşitleri, bowllar ve paella en çok tercih ediliyor.

Haberi okumak için tıklayınız.